Bára Olšavská

Bára Olšavská

Bára Olšavská

Instruktorka fitness, TRX A TRX jógy, osobní trenérka, příznivkyně zdravého životního stylu

Získané kvalifikace

Žiju pro radost z pohybu

Jmenuji se Barbora Olšavská, jsem fitness instruktorka a maminka dvou dětí.

Od svých 4 let jsem se věnovala závodnímu plavání, v kterém jsem několikrát dosáhla na titul mistra republiky a v roce 2008 jsem postoupila na ME v Rijece. Plavecká kariéra mi umožnila poznat velkou část světa, žila jsem a trénovala v Jihoafrické republice, Nizozemí i Anglii. Spolupracovala jsem se skvělými trenéry a získala spoustu cenných zkušeností, z kterých dodnes čerpám.

Po narození prvního dítěte jsem odjela do Amsterdamu, rozhodnutá pokračovat s přípravou na další trénink. Pobyt v cizině s ročním dítětem nebyl úplně nejjednodušším, a tak jsem po dlouhém zvažování rozhodla ukončit závodní kariéru a více se věnovat své rodině. Vzdát se však zcela sportu bylo pro mě nemyslitelné. Rozhodla jsem se proto splnit si svůj sen a založit vlastní fitness studio. Od snů k realitě však bývá dlouhá cesta a mnoho tvrdé práce. 4 roky jsem se ve svém volném času vzdělávala, získávala certifikáty a zkoušela poprvé práci instruktorky TRX a kruhových tréninků. Sen se konečně splnil v roce 2017, kdy se poprvé otevřely dveře mého plzeňského Studia BBody.

Nevidím překážky, jen výzvy

Život dokáže občas zamíchat kartami. Když se mi v roce 2012 se narodila holčička, stačilo půl roku a moje tělo mělo zase tu správnou formu, váha šla dolů sama a byla jsem plná energie. V roce 2016 jsem se po druhém porodu najednou nemohla poznat. Přibrala jsem 30 kg, ohlásily se zdravotní komplikace a návrat do vysněné formy trval 2 roky. Ačkoli jsem se celý život věnovala vrcholovému sportu, toto byla opravdu tvrdá cesta a nečekaná zkušenost.

Měla jsem dvě děti, plánovala otevřít fitness studio, ale sama jsem nevěděla, jak sobě pomoci. Cvičit do úmoru nepomáhalo, stále něco chybělo. Pak přišel zlom, který změnil můj pohled na život kolem a především na mě samou. Začala jsem se mít ráda! Přestala jsem se trýznit výčitkami při pohledu do zrcadla a do šatníku, v kterém mi nepadlo téměř nic. Nová Bára, která se ve mně probudila, bez kapky lítosti naplnila skříně novým oblečením odpovídající velikosti. Síla sebeúcty, kouzlo pochvaly a uznání sebe samé dokázaly zázraky. Během 3 měsíců jsem zvládla shodit 8 kg. Skvělé číslo, ale pro mě bylo nejpodstatnější, že jsem opět po letech zažila příval energie a štěstí. Skvělý základ pro další práci! Otevřela jsem vysněné fitness studio a na přání svých klientů a klientech natočila první sadu videí, které jim umožňují cvičit kdykoli a kdekoli.

Pochopení je pro mě polovinou úspěchu

Jsem vděčná, že mi osud ukázal, že vítězství nemusí mít jen zlatou barvu. Každá životní zkušenost mě posunula o kousek dopředu a mám ověřeno, že i samotná cesta je cíl. Nikdo není bez vady, máme svá trápení a bolístky. Proto lidem kolem sebe naslouchám, snažím se je pochopit a pak jim dokážu s ledasčím pomoci. Především je učím vnímat vlastní tělo, milovat ho a poslechnout ho ve chvíli, kdy si samo řekne: „Teď je ta pravá chvíle, jdeme na to.”

Držím ti palce

Mám tu pro tebe posledních pár rad, než začneš cvičit.

  • Úspěch stojí na tvém sebevědomí. Zbytečně se proto netrýzni výčitkami, ale ani nehledej zbytečné výmluvy.
  • Napiš si svůj cíl a motto na viditelné místo. Budou tě povzbuzovat.
  • Před cvičením se koukni na sebe do zrcadla a zopakuj si: “Necvičím, protože se mi nelíbí moje tělo, ale protože jsem úžasný člověk, který si zaslouží to nejlepší!”

A na konec mám pro tebe ještě dobrou zprávu. Když nebudeš moct, nezoufej. Už jsi v polovině cesty, stačí zatnout zuby a jít dál! Spolu to zvládneme, já ti věřím.